İsrail onları, beş yıldır aşkın süredir takip ettikleri, suikast düzenlemelerini planladıkları, birkaç kez başarılı oldukları ancak bazı zamanlarda başarısız oldukları için 'gölge askerleri' olarak tanımlıyorlar. İsrail ordusu ve Şin Bet 2021 yılında, Haris el-Esvar (Sur Muhafızları) operasyonunun, Gazze Şeridi'nin depoladığı geliştirme ve eğitim merkezlerini yok etmede başarılı olduğunu duyurdu. Hatta bunların tamamen yok edildiğine dair iddialarda da bulunuldular.

Onlar, Aksa Tufanı operasyonunun temellerinden biri olan 'Hamas Siber Birlikleri'nin askerleri. Bu birlik, operasyonun en büyük sürprizlerinden bir tanesinin yanı sıra, son saldırı sırasında ciddi hasara neden olduğu iddialarının reddine rağmen, İsrailli çevrelerde öfkeye neden oldu.

Cloudflare tarafından 23 Ekim 2023'te 'İsrail ile Hamas arasında devam eden savaşta siber saldırılar' başlığıyla yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, İsrail web sitelerine hizmet vermesini engellemeyi amaçlayan siber saldırıların 7 Ekim'de tam gece 3:30'da gerçekleştiği doğrulandı. Aynı şikayetlere göre ilk saldırı sızıntısı 100 bin veri transferi izniyle zirveye ulaştı ve 10 dakika sürdü. Daha sonra 6 dakika süren ve bir milyon hizmet engeli talebiyle zirveye ulaşan çok daha büyük ikinci bir saldırı gerçekleşti.

“7 Ekim ve sonrasında yaşananların bazı detaylarında Rusya-Ukrayna savaşının kültürel olarak yaşananlarla benzerlikleri gösteriliyor.”

fazla oku

Bu bölüm, ilgili referans noktalarını içerir. (İlgili Düğümler alanı)

ABD'li Cloudflare Şirketi

CloudFlare, temel olarak siber güvenlik alanında yaygın ve web sitelerini ve çevrimiçi varlıkları, 250 ülkede ve 100'den fazla ülkede bulunan geniş bir sunucu ağı üzerinden koruyan küresel bir Amerikan şirketidir. Şirket, dünyanın her yerinde insanların en yakın olduğunu iddia ediyor. Şirketin bir araştırmasına göre, 7 Ekim ve sonraki günlerde yaşananlar, bazı ayrıntılarla Rusya-Ukrayna savaşının gösterilerinde yaşananlara benziyor.

Şirket ayrıca Aksa Tufanı operasyonunun başladığını, İsraillilere yönelik önemli bilgiler ve uyarılar sunan site ve uygulamaların alan saldırılarını otomatik olarak engellediğini vurguladı. Bu uygulamalar, yaklaşan saldırıları uyarı için yönlendiren bir uygulama gibi tanımlandı.

Bununla birlikte, 7 Ekim ve sonrasındaki saldırıların 'siber savaş' işareti vermediğini belirten siber güvenlik şirketi Sekoia'nın Bilgi Direktörü François Deruty, AFP'ye bunu demeçte saldırıların amacının yoğun trafik oluşturma web sitelerini işaretleme hale getirdiğini söyledi.

Siber saldırıların çoğu Hamas'ın siber silah birimleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Raporlar, bir veri bankasına veya New York Times'ın 'İsrail'in sırları ve zayıflıkları' olarak adlandırdığı Hamas'ın Aksa Tufanı operasyonu sırasında topladığı bir veri tabanına sahip olduğunu doğruluyor.

Bu bilgiler, Aksa Tufanı operasyonu hakkında yayınlanan bir raporda ortaya çıkan gelişmelerden sadece birkaçı. Rapor, 7 Ekim 2023'teki saldırının ardından ayrıntılı röportajlara, 20 İsrail istihbarat yetkilisi, asker ve tanık olan kişilerle yapılan görüşmelere katılabildi. Ayrıca Hamas militanlarına ait olduğu belirtilen belgeler ve bir militanın şapkasına takılmış kameradan elde edilen görüntüler de raporun bir parçası.

“New York Times'ın sunduğu özet, operasyon öncesinde dikkatli bir planlama ve İsrail'in düzenlediği sırları ve zayıflıklarına ilişkin olağanüstü bilgilerin bulunduğunu vurguluyor. Saldırıya katılanlar iletişim sunucularının yerini tam olarak biliyorlardı ve daha sonra onları çeşitli askeri birimlerde yok ettiler.”

Gazetenin sunduğu özet, operasyon öncesinde dikkatli bir planlama ve İsrail'in yaptığı sırlar ve zayıflıklar hakkında olağanüstü bilgilerin bulunduğunu vurguluyor. İsrail ordusunda kıdemli olarak tanımlanan bir subayın, katılanlara göre aktarıldığına göre, iletişim sunucularının yerini tam olarak biliyorlardı ve daha sonra bunları çeşitli askeri birimlerde imha ettiler. New York Times ayrıca katılan grup 'İsrail'in düzeninin nasıl ve belirli birimlerin nasıl konumlandırıldığı, ayrıca takviye kuvvetlerinin gelmesi için geçen süre konusunda şaşırtıcı derecede gelişmiş bir anlayış ve özelliklere sahip olduğunu' doğruladı.

Artık İsrail ordusu devam eden savaşın bitiminden hemen sonra, Hamas hareketinin savunmasını bu kadar kolay aşmayı nasıl başaracağını başlatacak.

Gazete, İsrail ordusu ve özel operasyonları hakkında çok sayıda toplanmadan oluşan endişelerin mevcut olduğunu belirtti. Rapor, iki olasılığa dikkat çekiyor: İlk olarak İsrail güçlerinin kendi sırlarıyla ilgili ihmalde bulunulduğu öne sürülüyor. İkinci olarak, Hamas'ın kendi casusları ve ajanları, İsrail'in savunma sisteminin sızması olasılığına işaret ediyor.

Hamas hareketinin istihbarat ve siber alanlarındaki yeteneği, yaklaşık 9 yıl önce başarılı siber saldırılarının uygulanmasıyla ilgili bir tartışma gündeme geldi ve özellikle İsrail'deki resmi ve medya çevrelerinin ilgisi dikkat çekti. <